Najbliższe spotkanie!

    Poniedziałek, godzina 20:00, harcówka przy ul. Jana Pawła II 26 (w piwnicy DS2)

Zbiórka egzystencjalna – DMB

Zbiórka filozoficzna była jedną z tych, której szczególnie domagaliśmy się my, Skippole, pragnąc zagłębić tajniki ludzkich umysłów. Pomógł nam w tym Taiffun, który rozważania o filozofii rozpoczął jakże pozytywnym zdaniem „Masturbacja ma się tak do seksu jak filozofia do rzeczywistości.”.

Przemyśliwszy owe słowa poddaliśmy się kilku grom, które miały na celu zbadanie naszej nadracjonalności. Pierwsza z nich polegała na napisaniu przez każdego uczestnika liczby, przy czym wygrywała najmniejsza, lecz niepowtrzająca się -wygrała Sławka z liczbą 3. Następnie zostaliśmy podzieleni na pary. Każdy wczuł się w jednego z dwóch podejrzanych zatrzymanych przez policję. Policja, nie mając wystarczających dowodów do postawienia zarzutów, r.ozdziela więźniów i przedstawia każdemu z nich tę samą ofertę: jeśli będzie zeznawać przeciwko drugiemu, a drugi będzie milczeć, to zeznający wyjdzie na wolność, a milczący dostanie dziesięcioletni wyrok. Jeśli obaj będą milczeć, obaj odsiedzą 6 miesięcy za inne przewinienia. Jeśli obaj będą zeznawać, obaj dostaną pięcioletnie wyroki. Każdy z nich musi podjąć decyzję niezależnie i żaden nie dowie się czy drugi milczy czy zeznaje aż do momentu wydania wyroku.

Kiedy już okazało się kto znas ‘siedzi’ i jak długo, przeszliśmy do eksperymentu na relatywność. Na podłodze stały 3 miski z wodą – zimną, letnią i gorącą. Dla tych, którzy najpierw włożyli rękę do zimnej wody, ta letnia wydawała się być znacznie cieplejsza niż dla tych, którzy swą rękę skierowali najpierw do wody gorącej.

Kolejnym testem jakiemu poddał nas Taiffun był eksperyment myślowo etyczny. Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Odpowiedzieliśmy na pytanie: co byśmy zrobili? Po podjęciu decyzji zapytano nas co byśmy zrobili, kiedy jedyną możliwością na uratowanie tej 5 byłby zepchnięcie człowieka stojącego obok nas. Dostaliśmy jeszcze kilka takch moralnych dylematow, po czym spośród kilku cytatów każdy wybrał coś dla siebie.

Kolejną grą była gra FINITO – polegała ona na wybraniu spośród kilkunastu proponowanych zakończeń cytatu ten właściwy. I tak oto dowiedzieliśmy się, że ‘W każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki.’ jak to mawiał Kant, czy że ‘Z geniuszu w praktycznym życiu tyle jest pożytku, ile z teleskopu w teatrze.’.

Po grze Taiffun opowiedział nam o idioktualizmie, jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, po czym skwitował to jednym zdaniem ‘jesli ktos zrozumialo czym mowilem moze wyjsc bo zbiorke kieruje do osobnikow normalnych’. Tym pozytywnym akcentem zakończyliśmy zbiórkę, mając (złudną?) nadzieję, że filozofia skrywa przed nami mniej tajemnic niż półtorej godziny wcześniej.

Beata